Kilimandżaro - widok z Mount Meru

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Wiele osób pyta mnie w jaki sposób zorganizować wyjazd do Tanzanii, jaki jest koszt wejścia na Kilimandżaro, jakie parki narodowe wybrać na Safari, czy warto jechać na Zanzibar i ile to wszystko kosztuje. Postanowiłem o tym napisać. Na początek podzielę się z Wami informacją, ile kosztuje wejście na Kilimandżaro i czy warto skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu – w Tanzanii.

Kilimandżaro - widok z Mount Meru
Kilimandżaro – widok z Mount Meru

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Poniższe wyliczenia powstały przy założeniu, że w trekkingu na Kilimandżaro biorą udział dwie osoby, wybieramy drogę Machame Route i zamierzamy wejść i zejść z góry w ciągu sześciu dni. Ceny podałem według najświeższej wersji cennika, obwiązującej od lipca 2015 roku.

1. Opłata dla 1 osoby za 1 dzień pobytu w parku = 70USD. Całkowity koszt przy dwóch osobach: 840 USD
2. Opłata dla 1 osoby za nocleg = 50 USD. Łączny koszt noclegów dla 2 osób: 500 USD
3. Rescue fee = 20 USD od osoby. Łączny koszt dla dwóch osób: 40 USD
4. Przewodnik = przynajmniej 30 USD za dzień (w cenniku jest 20 USD za wszystkie parki poza Kili, więc można się spodziewać wyższej ceny). Razem = 180 USD
5. Kucharz = 15 USD za dzień. Razem = 90 USD
6. Tragarz = 10 USD za dzień. Zakładam 4 tragarzy, ponieważ średnio na 1 turystę przydzielanych jest dwóch tragarzy. Tragarze niosą nasze plecaki, namioty, materace, jedzenie, wodę, paliwo, stoły, krzesła, gary, zastawę kuchenną i mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy.  Razem = 240 USD

Nie wiem ile kosztuje asystent kucharza i asystent przewodnika, ale założyłbym dokładnie tyle samo, co przewodnik i kucharz, czyli dodatkowe 45 USD za dzień. Razem 270 USD.

7. Koszt opłat parkowych dla ekipy wspomagającej (przewodnik*2, kucharz*2, tragarze*4) – 3500 tanzańskich szylingów za dzień od osoby, czyli łącznie około 80 USD

Do tego należy doliczyć koszt dojazdu i powrotu z trekkingu (nie mniej niż 50 USD). Autobusy tam nie jeżdżą.
I (to już do indywidualnej decyzji) trzeba dorzucić napiwki dla ekipy (do 10% kosztów).

A zatem łączny koszt opłat „obowiązkowych” za organizację trekkingu wynosi 2290 USD + napiwki.

Trzeba też pamiętać, że nikt nie zorganizuje nam całego trekkingu charytatywnie. Powinniśmy doliczyć wynagrodzenie osoby/biura/agencji, która to wszystko za nas załatwi. To jest ich praca i źródło utrzymania. I ja doskonale rozumiem, że za czas poświęcony na organizację, logistykę, zdobywanie pozwoleń itp należy się wyspecjalizowanej agencji wynagrodzenie. To absolutnie normalne.

Na tej stronie można znaleźć większość cen, które przytoczyłem powyżej:

http://www.tanzaniaparks.go.tz

Trzeba pamiętać, że ceny zmieniają się co kilka lat (czasem co rok) i warto zweryfikować, czy koszt, który podałem jest w dalszym ciągu taki sam, czy przypadkiem nie wzrósł (bo zmaleć na pewno nie zmaleje).

Mapa Kilimandżaro
Mapa Kilimandżaro

Ile zarabiają tanzańskie agencje turystyczne na organizacji trekkingów w Tanzanii?

Agencje nie biorą dużo prowizji. Większość kosztów pochłaniają wyżej wymienione opłaty, których nie unikniemy. Przy kilkuosobowej (zwykle są to 4 – 6 osobowe grupy) grupie łączna cena (z opłatą dla agencji) za organizację trekkingu wyniesie około 1150 – 1300 USD od osoby. Czyli ktoś, kto prowadzi taką agencję (a agencji w Tanzanii jest mnóstwo i jest ogromna konkurencja) zarabia na organizacji takiego trekkingu około 50 – 450 USD od grupy.

Czy to dużo? Jeżeli jest to duża agencja turystyczna i obsługuje masowo duże grupy turystów – zarabia całkiem sporo. Jeżeli jednak mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną, prowadzoną przez 1 osobę – wtedy ten zarobek wcale duży nie jest, bo przeciętnie organizują one 1 – 2 trekkingi miesięcznie, często samemu biorąc w nich udział, jako przewodnicy, kucharze itp.

Tragarze w drodze na Kilimandżaro
Tragarze w drodze na Kilimandżaro

Ile kosztuje zorganizowanie trekkingu we własnym zakresie?

Przy organizacji trekkingu samemu na koszt będą się tak, czy inaczej składać: koszty pozwolenia, koszt samodzielnej organizacji pozwolenia na wejście, noclegów, sprzętu do nocowania (namiotów), jedzenia, ewentualnie wody, baniaków, tragarzy (mają limity na wagę niesionego bagażu!), przewodnika (o ile są potrzebni), kucharza (o ile jest potrzebny), koszt ich pobytu w parku itd. No i to, co najważniejsze – przy organizacji trekkingu we własnym zakresie do kosztów trzeba doliczyć czas i koszt dłuższego pobytu w Tanzanii, w tym dodatkowe noclegi. Jestem pewny, że nie ma możliwości zorganizowania wszystkiego we własnym zakresie w ciągu jednego dnia bez pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu.

W cenie zorganizowanego przez agencje trekkingu jest przeważnie także dojazd z lotniska do miasta, a czasem nawet nocleg w Moshi albo Arushy.

Zdecydowanie polecam ze względu na czas i dodatkowy koszt skorzystać z jakiegoś lokalnego tanzańskiego (a nawet kenijskiego) biura, bo zejdzie się ze 2 – 3 dni żeby wszystko zorganizować, skompletować, umówić itd, a zysk będzie niewielki – o ile będzie.

Kilimandżaro - przewodnicy, kucharze, tragarze, asystenci....
Kilimandżaro – przewodnicy, kucharze, tragarze, asystenci….

Kilka słów na koniec

Nie należy się nastawiać na to, że podróżowanie po Tanzanii jest tanie. Gdy chcemy zorganizować trekking, pojechać na safari, zobaczyć to, z czego słyną takie kraje jak Tanzania, czyli piękną przyrodę, dzikie zwierzęta i unikalne krajobrazy – niestety musimy nastawić się na wydatki – nawet jeśli podróżujemy w budżetowej wersji, śpimy w hostelach, pod namiotem, korzystamy z lokalnej kuchni, tak jak Tanzańczycy. Atrakcje kosztują.
Tanzańczycy z tego żyją i to raczej tanzańskie władze dyktują wysokie ceny za wizyty w parkach narodowych (które nie są negocjowalne).

Jeśli nie chcemy dużo wydawać – możemy podróżować po Tanzanii, tanio nocować, tanio jeść, spotykać ciekawych ludzi. Ale nie zobaczymy zwierząt, nie wejdziemy na KIlimandżaro, na Mount Meru….

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z usług Josepha – Tanzańczyka, z którego usług ja korzystałem, i który prowadzi agencję turystyczną w Tanzanii – proszę do mnie napisać – przekażę na niego namiary. To fajny gość. Podróżowałem z nim po Tanzanii trzy razy. Kilka osób z Polski również z jego usług skorzystało. Myślę, że jest warty polecenia. A jako ciekawostkę dodam, że w 2009 roku spotkaliśmy się również w Nepalu, gdzie wspólnie doszliśmy do Mount Everest Base Camp, czym wzbudził niezłą sensację wśród mieszkańców Nepalu i turystów.

Jeśli ktoś chciałby więcej informacji na temat Kilimandżaro, Mount Meru, a może Josepha – proszę pytać, wysyłać mejle itp..

Postaram się pomóc w miarę możliwości.

Na najwyższym szczycie Afryki
Na najwyższym szczycie Afryki

Polecam też pozostałe poradniki i galerie zdjęć z moich podróży po Tanzanii i relacje z dwóch ostatnich wypraw do tego kraju:

Jak zaplanować podróż do Afryki

Koszt Safari w Tanzanii

Zdjęcia z wyprawy do Tanzanii – rok 2008

Zdjęcia z wyprawy do Tanzanii – rok 2011

Zdjęcia z wyprawy do Tanzanii – rok 2013

Relacja z wyprawy do Tanzanii – rok 2011

Relacja z wyprawy do Tanzanii – rok 2013

Reklamy

86 comments

  1. Bardzo przydatne info. Ja wybieram sie wlasnie w przyszlym roku i kompletuje wszystkie przydatne informacje. Rowniez byla bym zainteresowana kontaktem do Josepha. Z gory dziekuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s