Safari w Tanzanii - Serengeti National Park

Koszt Safari w Tanzanii

Koszt Safari w Tanzanii

Obok pytań o koszt wejścia na Kilimandżaro najczęstszym pytaniem, które otrzymuję w mejlach jest pytanie o koszt Safari w Tanzanii, które parki narodowe wybrać na Safari i ile to wszystko kosztuje. Postanowiłem podsumować koszt Safari przy założeniu, że odwiedzimy najciekawsze miejsca w Tanzanii, czyli Serengeti i krater Ngorongoro. Pokażę, ile opłat obowiązkowych należy uwzględnić w obliczeniach kosztów Safari. Sami ocenicie, czy warto skorzystać z pośrednictwa agencji turystycznej w Tanzanii, czy lepiej wykupić wycieczkę w biurze podróży, a może lepiej wszystko zorganizować we własnym zakresie.

Safari w Tanzanii - Serengeti National Park
Safari w Tanzanii – Serengeti National Park

Koszt Safari w Tanzanii

Zakładam, że w Safari bierze udział pięć osób (turystów), kierowca/przewodnik i kucharz. Obliczę koszt Safari w Tanzanii z uwzględnieniem wizyty w Parku Narodowym Serengeti i w kraterze Ngorongoro. Wybieramy się na pięciodniowe Safari. Spędzimy jeden dzień w kraterze i cztery dni w Serengeti. Podane koszty pochodzą z obowiązującej najświeższej wersji oficjalnego cennika, obwiązującego od lipca 2015 roku oraz z posiadanych przeze mnie informacji na temat kosztów niektórych usług w Tanzanii.

1. Opłata dla 1 osoby za 1 dzień pobytu w Serengeti = 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i czterech dniach w Serengeti: 1200 USD

2. Opłata dla 1 osoby za 1 dzień pobytu w kraterze Ngorongoro = 50 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach: 250 USD

3. Opłata obowiązkowa (tzw. crater fee) za przejazd przez krater Ngorongoro: 300 USD.

4. Opłata za 1 nocleg dla 1 osoby w Serengeti = 60 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i trzech nocach: 900 USD

5. Opłata za 1 nocleg dla 1 osoby w okolicy Ngorongoro (Sunbright) = 20 USD. Całkowity koszt przy pięciu osobach i jednej nocy: 100 USD

6. Koszt wynajęcia samochodu z kierowcą, paliwo, ubezpieczenie, opłaty wjazdowe dla samochodu, wynagrodzenie kierowcy za 1 dzień = 180 USD. Całkowity koszt za 5 dni: 900 USD

7. Koszt pracy kucharza = 10 USD dziennie. Całkowity koszt za 5 dni: 100 USD

8. Opłata za 1 nocleg dla kucharza/kierowcy w Serengeti = 20 USD. Całkowity koszt przy trzech noclegach: 120 USD

9. Opłata za 1 nocleg dla kucharza/kierowcy w okolicy Ngorongoro = 10 USD. Całkowity koszt przy jednym noclegu: 20 USD

10. Koszt wyżywienia (3 posiłki dziennie, woda, kawa, przekąski) – 20 USD dziennie dla 1 osoby. Łączny koszt za 5 dni: 500 USD

11. Opłaty dodatkowe, tzw. emergency money (awaria samochodu, wyżywienie kierowcy, kucharza): 50 USD.

Większość agencji w programie całego Safari uwzględnia również koszt noclegów przed Safari i po Safari, a także koszt dojazdu z lotniska do hotelu i koszt transportu z hotelu na lotnisko. Przy takim założeniu do kosztów trzeba doliczyć:

12. Koszt noclegu w Moshi/Arushy: 15 USD za 1 nocleg dla 1 osoby. Łączny koszt: 150 USD

13. Koszt dojazdu z i na lotnisko: 30 USD w każdą stronę. Łączny koszt: 60 USD.

Do wszystkich kosztów trzeba oczywiście dołączyć koszt dostania się do Tanzanii (2000 PLN – 3000 PLN), koszt wizy (50 USD), koszt ubezpieczenia, koszt szczepień i leków antymalarycznych, wydatki osobiste, koszt pamiątek itp. I (to już do indywidualnej decyzji) mieszkańcy Tanzanii oczekują od turystów napiwków dla ekipy (do 10% kosztów).

A zatem łączny koszt Safari w Tanzanii dla 5 osób wynosi 4650 USD (186 USD za 1 dzień dla 1 osoby) + koszty związane z podróżą do Tanzanii + napiwki + 18% VAT!

Pamiętajcie, że nikt nie zorganizuje Safari charytatywnie. Powinniśmy doliczyć wynagrodzenie osoby/biura/agencji, która to wszystko za nas załatwi. To jest ich praca. Warto szanować zaangażowanie, czas poświęcony na organizację, logistykę, zdobywanie pozwoleń itp. Moim zdaniem należy się wyspecjalizowanej agencji wynagrodzenie. To absolutnie normalne. Ile trzeba na to przewidzieć? Oceńcie sami, ile wy chcielibyście zarobić, jeśli to by była wasza praca i źródło utrzymania.

Na tej stronie można znaleźć większość cen, które przytoczyłem powyżej:

http://www.tanzaniaparks.go.tz

Trzeba pamiętać, że ceny zmieniają się co kilka lat (czasem co rok) i warto zweryfikować, czy koszt, który podałem jest w dalszym ciągu taki sam, czy przypadkiem nie wzrósł (bo zmaleć na pewno nie zmaleje). Najbardziej podatne na zmiany są opłaty za pobyt w parkach, opłaty za noclegi i opłata za przejazd przez krater Ngorongoro (słyszałem o planach docelowego podwyższenia tych opłat do 1000 USD za samochód, co ma na celu ograniczenie ruchu turystycznego w tym miejscu).

Safari w Tanzanii - Lew w Serengeti
Safari w Tanzanii – Lew w Serengeti

Ile zarabiają agencje turystyczne na organizacji Safari w Tanzanii?

Agencje nie biorą dużo prowizji. Większość kosztów pochłaniają wyżej wymienione opłaty, których nie unikniemy. Przy pięcioosobowej grupie łączna cena (z opłatą dla agencji) za Safari wyniesie ponad 1000 USD od osoby. Czyli ktoś, kto prowadzi taką agencję (a agencji w Tanzanii jest mnóstwo i jest ogromna konkurencja) zarabia na organizacji Safari nie więcej niż 450 USD od grupy.

Czy to dużo? Przełóżcie to na nasze polskie warunki i zarobki. Jeżeli jest to duża agencja turystyczna i obsługuje masowo duże grupy turystów – zarabia całkiem sporo. Jeżeli jednak mamy do czynienia z niewielką agencją turystyczną, prowadzoną przez 1 osobę – wtedy ten zarobek wcale duży nie jest, bo przeciętnie organizują one 1 – 2 Safari w sezonie, często samemu biorąc w nich udział, jako przewodnik, kucharz itp.

Safari w Tanzanii - Hipopotam
Safari w Tanzanii – Hipopotam

Ile kosztuje zorganizowanie Safari we własnym zakresie?

Przy organizacji Safari samemu na koszt będą się tak, czy inaczej składać: koszty wynajęcia samochodu, koszty pozwolenia, koszt samodzielnej organizacji pozwolenia na wejście, noclegów, jedzenia, ewentualnie wody, baniaków, przewodnika (warto zabrać kogoś, kto zna miejsca, gdzie można spotkać zwierzęta, wiem to z doświadczenia). No i to, co najważniejsze – przy organizacji we własnym zakresie do kosztów trzeba doliczyć czas i koszt dłuższego pobytu w Tanzanii, w tym dodatkowe noclegi. Jestem pewny, że nie ma możliwości zorganizowania wszystkiego we własnym zakresie w ciągu jednego dnia bez pośrednictwa agencji turystycznej na miejscu.

Zdecydowanie polecam ze względu na czas i dodatkowy koszt skorzystać z jakiegoś lokalnego tanzańskiego (a nawet kenijskiego) biura, bo zejdzie się ze 2 – 3 dni żeby wszystko zorganizować, skompletować, umówić itd, a zysk będzie niewielki – o ile będzie.

Safari w Tanzanii - Słoń w Serengeti
Safari w Tanzanii – Słoń w Serengeti

O Safari

Nie należy się nastawiać na to, że podróżowanie po Tanzanii jest tanie. Gdy chcemy pojechać na Safari, zobaczyć to, z czego słynie Tanzania, czyli piękną przyrodę, dzikie zwierzęta i unikalne krajobrazy – musimy nastawić się na wydatki – nawet jeśli podróżujemy w budżetowej wersji, śpimy w hostelach, pod namiotem, korzystamy z lokalnej kuchni, tak jak Tanzańczycy. Atrakcje kosztują.
Tanzańczycy z tego żyją i to raczej tanzańskie władze dyktują wysokie ceny za wizyty w parkach narodowych (które nie są negocjowalne).

Jeśli nie chcemy dużo wydawać – możemy podróżować po Tanzanii, tanio nocować, tanio jeść, spotykać ciekawych ludzi. Ale nie zobaczymy zwierząt. No chyba, że krowy, kozy i kury.

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z usług Josepha – Tanzańczyka, z którego usług ja korzystałem, i który prowadzi agencję turystyczną w Tanzanii – proszę do mnie napisać – przekażę na niego namiary. To fajny gość. Podróżowałem z nim po Tanzanii trzy razy. Kilka osób z Polski również z jego usług skorzystało. Myślę, że jest warty polecenia. Razem byliśmy nawet w Nepalu w 2009 roku. Joseph wzbudzał niezłą sensację wśród mieszkańców Nepalu i turystów.

Robert i Joseph w Nepalu
Robert i Joseph w Nepalu

Ale mimo wszystko pamiętajcie, że w Tanzanii wręcz obowiązkiem jest targowanie. I cena, którą usłyszycie za pierwszym razem będzie wyższa niż ta, którą ostatecznie możecie osiągnąć. Znajomości tu nie pomagają.

Jeśli ktoś chciałby więcej informacji na temat Safari, Kilimandżaro, a może Josepha – proszę pytać, wysyłać mejle itp..

Postaram się pomóc w miarę możliwości.

Polecam galerie zdjęć z podróży po Tanzanii i relacje z dwóch ostatnich wypraw do tego kraju:

Zdjęcia z wyprawy do Tanzanii – rok 2008

Zdjęcia z wyprawy do Tanzanii – rok 2011

Zdjęcia z wyprawy do Tanzanii – rok 2013

Relacja z wyprawy do Tanzanii – rok 2011

Relacja z wyprawy do Tanzanii – rok 2013

Koszt wejścia na Kilimandżaro

Jak zaplanować podróż do Afryki

Reklamy

12 comments

  1. Witam. NIestety ceny, ktore podajecie na stronie nie sa juz aktualne. Za wjazd do Ngorongoro trzeba placic 300,- USD, tylko karta VISA. Nie wiem kiedy ten artykul byl pisany, ale ktos moze sie grubo zdziwic.

    1. Dzięki za uwagę. Słyszałem o tej podwyżce, ale początkowo nie weszła w życie. Dopiero teraz zaczęto pobierać wyższą opłatę. Zaraz uzupełnię opis. Czy coś jeszcze jest nieaktualne?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s